Переплата, тимчасова несплата ЄП, незаповнення декларації: чи можливо?

29 12.05.2025

Платники єдиного податку 1 і 2 груп сплачують єдиний податок (далі - ЄП) шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця. Це визначено п. 295.1 Податкового кодексу України (далі – ПКУ).  

Такі платники ЄП можуть здійснити сплату ЄП авансовим внеском за весь податковий (звітний) період (квартал, рік), але не більш як до кінця поточного звітного року. 

Нарахування авансових внесків для платників ЄП 1 і 2 груп здійснюється контролюючими органами на підставі заяви такого платника ЄП щодо розміру обраної ставки ЄП, заяви щодо періоду щорічної відпустки та/або заяви щодо терміну тимчасової втрати працездатності (п. 295.2 ПКУ). 

Платники єдиного податку 1-ї та 2-ї груп подають до податкового органу декларацію ФОП за річний звітний період. У ній зазначаються сума отриманого доходу, щомісячні авансові платежі згідно з п. 295.1 ПКУ, а також інформація про нарахування, обчислення і сплату ЄП відповідно до встановленого порядку для цієї категорії платників (п. 296.2 ст. 296 ПКУ). 

Водночас, згідно з абз. першим пп. 9.1 п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ, тимчасово, з 01 квітня 2022 року до 31 липня 2023 року ФОП – платники ЄП 1 та 2 групи мали право не сплачувати ЄП

При цьому такими особами Декларація не заповнюється за період, в якому ЄП не сплачувався. 

Крім того, п. 11 підрозд. 8 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ, зокрема, передбачено право ФОП 1 та 2 груп, чия податкова адреса знаходиться на окупованих або охоплених бойовими діями територіях (станом на початок), не сплачувати ЄП з місяця початку і до місяця завершення цих обставин (з 01.08.2023 р.). 

При цьому такі особи теж не заповнюють Декларацію за період, в якому відповідно до абз. першого п. 11 підрозд. 8 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ ЄП не сплачувався. 

Податкові зобов’язання із сплати ЄП нараховуються таким платникам ЄП за періоди, за які був сплачений ЄП, що відображені в Декларації. 

Зверніть увагу! Норми п. 11 підрозд. 8 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ не застосовуються з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому було проведено державну реєстрацію зміни місцезнаходження ФОП на іншу, ніж зазначена в абз. першому п. 11 підрозд. 8 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ, територію України. 

При цьому зазначаємо, що право не сплачувати ЄП, надане платникам ЄП 1 та 2 груп не розповсюджується на ФОП – платників ЄП 1 та 2 груп, які зареєструвалися на ТОТ. 

Згідно з пп. 17.1.10 ПКУ платник податків має право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому ПКУ. 

Надміру сплачені грошові зобов’язання – суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету або на єдиний рахунок понад нараховані суми грошових зобов’язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату (пп. 14.1.115 ПКУ). 

Отже, коли платник ЄП 1 або 2 групи скористався правом щодо несплати ЄП та не здійснював авансових внесків, відповідні рядки щодо квартальних сум ЄП в розділах ІІ або ІІІ річної Декларації залишаються незаповненими. При цьому, наявна на останнє число місяця, що передує періоду несплати, переплата з ЄП в інтегрованій картці платника підлягає обліку та буде зарахована в рахунок майбутніх зобов'язань з ЄП. 

Таке роз’яснення розміщено на Інформаційно-довідковому ресурсі “ЗІР”, категорія 107.01.05. 

Про зарахування авансових внесків ФОП при остаточному розрахунку ПДФО читайте в блозі Новин вебсервісу СОТА.